Okładka książki "Po jej wewnętrznej stronie"

Agnieszka August-Zarębska

Po jej wewnętrznej stronie

Nagroda Główna w Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2021

Bardzo dojrzały i przemyślany tom składa się z trzech części: Gynologie, Respiracje, Śródziemnomorze. Każda z nich uruchamia inną problematykę, łączy je jednak wyraźnie figura podmiotu oraz sposób obserwacji i opisu świata – skondensowane mocne obrazy, szorstki język ścieśniający opis do tego, co najbardziej istotne i przejmujące. Opisy sytuacji, pozbawione ozdobników, nadmiaru słów, ściśnięte przeważnie do rzeczowników ujmujących zdarzenia w wyraziste znaki, przenoszą poetycki zapis z poziomu ekspresji na poziom refleksji, a zarówno to, co w nich „zamknięte”, jak i językowe zbitki i zgrzyty podbijają stawkę wiersza. Konkretne twarze, osoby, zdarzenia, detale, odczucia, krajobrazy stają się tutaj jednocześnie odzwierciedleniem osobistych przeżyć i zapisem ludzkiej egzystencji w poetyckim, uniwersalnym wymiarze.

Dorota Kozicka

O autorce

Agnieszka August-Zarębska urodziła się i mieszka we Wrocławiu. Filolożka hiszpańska, naukowczyni i wykładowczyni. W pracy badawczej najpierw zajmowała się dwudziestowieczną poezją polską i hiszpańską w ujęciu porównawczym, jednak potem natrafiła na świat języka ladino, jego literatury i szerzej – kultury sefardyjskiej. Kolejne aspekty tej przestrzeni kulturowej zgłębia do dziś. Wiersze składające się na niniejszy tomik zaczęła pisać we włoskim Bogliasco w 2016 r., zainspirowana znalezioną w bibliotece Fundacji Bogliasco książką z utworami Adama Zagajewskiego dotyczącymi tego właśnie miejsca. Publikowała w czasopismach „Topos” i „Zakład”, otrzymała kilka wyróżnień w ogólnopolskich konkursach poetyckich, m.in. w konkursie im. Wojciecha Bąka „Struna Orficka” w Ostrowie Wielkopolskim (2019), w turnieju jednego wiersza Stanisława Horaka w Bytomiu (2020) i w konkursie „O Złoty Syfon” Stowarzyszenia Żywych Poetów w Brzegu (2020). Swoją twórczość traktuje jako drugie płuco w stosunku do działalności akademickiej z jej blaskami i cieniami, podobnie jak wszelkie zaangażowania w muzykę.